Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus 14.2.2020 – 16.2.2020

Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus 14.2.2020 – 16.2.2020

Perustiedot:

  • Turnaus: Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus
  • Ajankohta: 14.02.2020-16.02.2020
  • Pelipaikka: Salon lukio, Kaherinkatu 2, Salo
  • Miettimisaika: 1h 30min + 30s/siirto

Aikataulu:

  • Osanoton varmistus: Pe 14.2 klo 17.00-18.00 (2. kierrokselta aloittavat la 15.2 klo 9.30-9.45)
  • Kierrokset: 1. kierros pe klo 18.30, 2. kierros la klo 10.00, 3. kierros la klo 15.00, 4. kierros su klo 10.00, 5.kierros su klo 15.00

Osanottomaksu:

  • Aikuiset: 35
  • Nuoret: 20

Ilmoittautuminen ja tiedustelut:

  • Tiedustelut: Tomi Tocklin 0400536290 tai Juho Pelto juho.pelto@utu.fi, 0407689183. Ilmoittautumiset to 13.2 klo 18.00 mennessä.

Lisätiedot:

  • HUOM! Turnaus on mahdollista aloittaa myös toiselta kierrokselta, jolloin perjantain kierrokselta saa puoli pistettä. Jos jättää perjantain kierroksen väliin, on siitä ilmoitettava 14.2 kello 18:00 mennessä. Toiselta kierroksella aloittavien osanoton varmistus lauantaina kello 9:30 – 9:45.

    Turnaus pelataan osanottajamäärästä rippuen 1-2 ryhmässä (käytetään siis normaalia sveitsiläisysteemiä, ei tasaseloa).

    Majoitustarjous: Original Sokos Hotel Rikalassa (Asemakatu 15, Salo – 02 774 4100) on turnauksen ajan voimassa tarjous: 1hh: 75 euroa/huone/vrk, 2hh, standard, 90 euroa/huone/vrk, 3hh 110 euroa HUOM! Varatkaa huoneet suoraan Rikalasta koodilla “shakki” 8.2.2020 mennessä.

Salon Shakkikerhon viikonlopputurnauksen tulokset

LOPPUTULOKSET 
  Salon viikonlopputurnaus 11.-13.10.2019    Kierros:  5
 
 
  A-ryhmä                              1.   2.   3.   4.   5.    P Selo
  1 Valkama Eero      SalSK     2235  X 0 v+ 2 m+ 8 m= 5 v+ 3  4,0 2247
  2 Linden Lari       TuTS      2201 v+ 5 m- 1 m= 3 v+ 8 m+ 6  3,5 2204
  3 Piho Juha         HyvSK     1922 v= 4 m+ 8 v= 2 m+14 m- 1  3,0 1964
  4 Kumpulainen Jari  HyvSK     1957 m= 3 v+14 v= 5 m= 7 m=10  3,0 1959
  5 Vainikka Toni     HämSK     2002 m- 2 v+ 6 m= 4 v= 1 m= 8  2,5 2020
  6 Ertbjerg Per      I-HSK     2082 v- 8 m- 5 v+ 7 m+11 v- 2  2,0 2061
  7 Koskinen Veikko   KS-58     1885 m=14 v=10 m- 6 v= 4 m=11  2,0 1871
  8 Tuominen Tanja    TSY       2085 m+ 6 v- 3 v- 1 m- 2 v= 5  1,5 2066
 
  B-ryhmä                              1.   2.   3.   4.   5.    P Selo
  9 Vierjoki Timo     SalSK     1710 v+15 m-11 v+16 m+22 v+13  4,0 1778
 10 Tocklin Tomi      SalSK     1776 v+16 m= 7 v=11 m+15 v= 4  3,5 1822
 11 Haanila Erkki     SalSK     1779 m+13 v+ 9 m=10 v- 6 v= 7  3,0 1812
 12 Salvi Tuomas      TuTS      1704 v-17 m=16 v-18 m+26 v+23  2,5 1676
 13 Riekkinen Keijo   SalSK     1805 v-11 m+17 v-14 m+16 m- 9  2,0 1776
 14 Asikainen Eeli    TuTS      1861 v= 7 m- 4 m+13 v- 3 m-17  1,5 1828
 15 Lehtinen Joona    TuTS      1708 m- 9 v+20 m-17 v-10  X 0  1,5 1662
 16 Mäkelä Jari       SalSK     1778 m-10 v=12 m- 9 v-13 m=19  1,0 1713
 
  C-ryhmä                              1.   2.   3.   4.   5.    P Selo
 17 Tuominen Matias   TuTS      1645 m+12 v-13 v+15 m=18 v+14  3,5 1718
 18 Stockfelt Jesse   TuTS      1605 m=19 v=22 m+12 v=17 m+20  3,5 1660
 19 Niemi Esa         SalSK     1610 v=18 m+21 m-22 v+25 v=16  3,0 1629
 20 Paasonen Kim      LauttSSK  1600 v+24 m-15 v+21 m+23 v-18  3,0 1612
 21 Enkel Vladimir    SalSK     1498 m+25 v-19 m-20 v+24 v+26  3,0 1536
 22 Torvi Markku      SalSK     1617  X 0 m=18 v+19 v- 9  X 0  2,5 1622
 23 Rask Rauno        SalSK     1451 v=26 m+24 m=25 v-20 m-12  2,0 1463
 24 Korkeaoja Riku    SalSK     1553 m-20 v-23 v+26 m-21 m+25  2,0 1517
 25 Grönroos Jukka    TSY       1494 v-21 m+26 v=23 m-19 v-24  1,5 1458
 26 Korpela Olavi     TuTS      1485 m=23 v-25 m-24 v-12 m-21  0,5 1411
 
 
  TASASELOTURNAUS.   PELAAJIEN VERTAILULUVUT
  SAI   Salon viikonlopputurnaus 11.-13.10.2019    Kierros:  5
 
  1  Selo ennen turnausta
  2  Palkintoryhmä
  3  Pistetulos
  4  Suoritusluku (keskivastus +- %-tuloksen seloero, enintään +-400)
  5  Vastustajien selojen keskiarvo
  6  Tulos - odotustulos (maximi odotustulos yhdestä pelistä 0,92)
  7  Uusi tarkistamaton selo (0,92 ja +0,1 pistettä)
  8  Kierroksen jälkeinen muuttuva selo
  9  Buchholz eli vastustajien pisteiden summa
 
 Uuden pelaajan (U) selo on laskuissa uusi selo (sarake 7)
 Sarakkeet 4, 5, 6, 7 ja 9 on laskettu pelatuista peleistä
 Kun vertailu sama, niin pienemmän nron pelaaja voittaa
 Valittujen vertailutekijöiden sarakkeet ovat:  2  3  5
 
                                 1  2    3    4    5     6    7    8    9
 ------------------------------------------------------------------------
 
  A-ryhmä
  1  Valkama Eero              2235 A  4,0 2390 2053  0,60 2247 2294 10,5
  2  Linden Lari               2201 A  3,5 2215 2065  0,13 2204 2217 12,5
  7  Piho Juha                 1922 A  3,0 2141 2068  1,39 1964 2034 13,0
  6  Kumpulainen Jari          1957 A  3,0 1962 1889  0,04 1959 1960 12,5
  5  Vainikka Toni             2002 A  2,5 2112 2112  0,71 2020 2055 13,5
  4  Ertbjerg Per              2082 A  2,0 1917 1990 -1,06 2061 2011 12,5
  8  Koskinen Veikko           1885 A  2,0 1818 1891 -0,47 1871 1856 13,0
  3  Tuominen Tanja            2085 A  1,5 1938 2088 -0,97 2066 2011 14,5
 
  B-ryhmä
 14  Vierjoki Timo             1710 B  4,0 1978 1737  1,69 1778 1853  8,5
 13  Tocklin Tomi              1776 B  3,5 1971 1821  1,30 1822 1879 10,0
 11  Haanila Erkki             1779 B  3,0 1925 1852  0,94 1812 1840 13,5
 16  Salvi Tuomas              1704 B  2,5 1593 1593 -0,71 1676 1653 10,5
 10  Riekkinen Keijo           1805 B  2,0 1682 1755 -0,84 1776 1740 13,0
  9  Asikainen Eeli            1861 B  1,5 1693 1843 -1,12 1828 1775 13,5
 15  Lehtinen Joona            1708 B  1,5 1489 1683 -1,15 1662 1625 14,0
 12  Mäkelä Jari               1778 B  1,0 1480 1721 -1,87 1713 1629 15,0
 
  C-ryhmä
 17  Tuominen Matias           1645 C  3,5 1887 1737  1,60 1718 1777 10,5
 20  Stockfelt Jesse           1605 C  3,5 1785 1635  1,22 1660 1721 13,5
 19  Niemi Esa                 1610 C  3,0 1671 1598  0,41 1629 1631 10,5
 21  Paasonen Kim              1600 C  3,0 1636 1563  0,25 1612 1618 11,5
 23  Enkel Vladimir            1498 C  3,0 1621 1548  0,84 1536 1550 10,0
 18  Torvi Markku              1617 C  2,5 1642 1642  0,10 1622 1634 10,5
 26  Rask Rauno                1451 C  2,0 1494 1567  0,26 1463 1447  9,5
 22  Korkeaoja Riku            1553 C  2,0 1433 1506 -0,82 1517 1497 10,0
 24  Grönroos Jukka            1494 C  1,5 1369 1519 -0,82 1458 1412 10,5
 25  Korpela Olavi             1485 C  0,5 1174 1540 -1,65 1411 1329 11,0
 
 Parhaat sarakkeesta 6 (Tulos-Odotustulos), ryhmien voittajat on jätetty pois.
      7  1,39     13  1,30     20  1,22     11  0,94     23  0,84      5  0,71

Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus

Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus

Perustiedot:

  • Turnaus: Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus
  • Ajankohta: 11.10.2019 – 13.10.2019
  • Pelipaikka: Salon lukio, Kaherinkatu 2, Salo
  • Miettimisaika: 90min + 30s/siirto

Aikataulu:

  • Osanoton varmistus: Perjantaina 11.10 klo 17.30 – 18.00 (Toiselta kierrokselta aloittaville on lauantaina 12.10 klo 9.30-9.45)
  • Kierrokset: Perjantai 11.10: 1. kierros klo 18.30. Lauantai 12.10: 2. kierros 10.00, 3. kierros 15.00. Sunnuntai 13.10: 4. kierros 10.00, 5. kierros 15.00.

Osanottomaksu:

  • Aikuiset: 15
  • Nuoret: 5

Ilmoittautuminen ja tiedustelut:

  • Tiedustelut: Ilmoittautumiset torstaihin 10.10 kello 18 mennessä. Lisätiedot ja ilmoittautumiset: Tomi Tocklin 040 0536 290 tai Juho Pelto 040 7689 183 juho.pelto@utu.fi

Lisätiedot:

  • Huom! Kilpailun voi aloittaa myös toiselta kierrokselta.

    Kilpailu pelataan tasaselojärjestelmällä. Ryhmien koko on n. 10-12 pelaajaa.

    Turnauksessa ei jaeta palkintoja.

    Majoitus:
    Original Sokos Hotel Rikala (Asemakatu 15, Salo, +358 (0)2 7744 100).
    Rikalassa turnauksen ajan majoitustarjous:
    Yhden hengen huone 75€/vrk
    Kahden hengen huone 90€/vrk
    Huone kolmelle 110€/vrk

    Majoitustarjous varattava suoraan Rikalasta tunnuksella “SHAKKI” 4.10.19 mennessä numerosta +358 (0)2 7744 100

    Huonehinnat sisältävät aamiaisen.
    Turnauksen ajan Rikalan ravintola on poissa käytöstä.
    Maukasta ruokaa löytyy kauppakeskus Plazzasta, Antonio-ravintolasta

Kerhoturnaus 2019 – 2020

Kerhoturnaus 2019 – 2020

Kierrostulokset

Kierros 1 28.8.2019	 	 	 	 	 	 
Tomi Tocklin - Urho Kiuas 1-0
Raino Tötterström - Rauno Rask 1-0
Keijo Riekkinen - Vladimir Enkel 1-0
Erkki Haanila - Riku Korkeaoja 1-0
Lauri Alho - Harri Seppälä 1-0
Jari Mäkelä - Timo Vierjoki 1-0

Kierros 2 11.9.2019
Urho Kiuas - Timo Vierjoki 0-1
Harri Seppälä - Jari Mäkelä 0-1
Riku Korkeaoja - Lauri Alho ½-½
Vladimir Enkel - Erkki Haanila 1-0
Rauno Rask - Keijo Riekkinen 0-1
Tomi Tocklin - Raino Tötterström 1-0

Kierros	3 25.9.2019
Raino Tötterström - Urho Kiuas 1-0
Keijo Riekkinen - Tomi Tocklin 0-1
Erkki Haanila - Rauno Rask 1-0
Lauri Alho - Vladimir Enkel 1-0	
Jari Mäkelä - Riku Korkeaoja 1-0
Timo Vierjoki - Harri Seppälä 1-0

Kierros 4 30.10.2019	
Urho Kiuas - Harri Seppälä 0-1
Riku Korkeaoja - Timo Vierjoki 0-1
Vladimir Enkel - Jari Mäkelä 0-1
Rauno Rask - Lauri Alho 0-1
Tomi Tocklin - Erkki Haanila ½-½
Raino Tötterström - Keijo Riekkinen ½-½

Kierros 5 27.11.2019
Keijo Riekkinen - Urho Kiuas 1-0
Erkki Haanila - Raino Tötterström 1-0
Lauri Alho - Tomi Tocklin 1-0
Jari Mäkelä - Rauno Rask 1-0
Timo Vierjoki - Vladimir Enkel 1-0
Harri Seppälä - Riku Korkeaoja 1-0

Kierros 6 18.12.2019
Urho Kiuas - Riku Korkeaoja 0-1
Vladimir Enkel - Harri Seppälä 0-1	
Rauno Rask - Timo Vierjoki 1-0	
Tomi Tocklin - Jari Mäkelä ½-½
Raino Tötterström - Lauri Alho ½-½	
Keijo Riekkinen - Erkki Haanila 1-0

Kierros 7 29.1.2020
Erkki Haanila - Urho Kiuas 1-0	
Lauri Alho - Keijo Riekkinen 1-0	
Jari Mäkelä - Raino Tötterström	
Timo Vierjoki - Tomi Tocklin 1-0
Harri Seppälä - Rauno Rask 1-0
Riku Korkeaoja - Vladimir Enkel

Kierros 8 26.2.2020
Urho Kiuas - Vladimir Enkel	
Rauno Rask - Riku Korkeaoja	
Tomi Tocklin - Harri Seppälä	
Raino Tötterström - Timo Vierjoki	
Keijo Riekkinen - Jari Mäkelä	
Erkki Haanila - Lauri Alho

Kierros 9 25.3.2020
Lauri Alho - Urho Kiuas	
Jari Mäkelä - Erkki Haanila	
Timo Vierjoki - Keijo Riekkinen	
Harri Seppälä - Raino Tötterström	
Riku Korkeaoja - Tomi Tocklin	
Vladimir Enkel - Rauno Rask

Kierros 10 29.4.2020
Urho Kiuas - Rauno Rask	
Tomi Tocklin - Vladimir Enkel	
Raino Tötterström - Riku Korkeaoja	
Keijo Riekkinen - Harri Seppälä	
Erkki Haanila - Timo Vierjoki	
Lauri Alho - Jari Mäkelä

Kierros 11 27.5.2020
Jari Mäkelä - Urho Kiuas	
Timo Vierjoki - Lauri Alho	
Harri Seppälä - Erkki Haanila	
Riku Korkeaoja - Keijo Riekkinen	
Vladimir Enkel - Raino Tötterström	
Rauno Rask - Tomi Tocklin