Salon nopean shakin turnauksen 7.5.2022 tulokset

  LOPPUTULOKSET 
  SAN   Salon nopean shakin turnaus 7.5.2022    Kierros:  7
 
 
  A-ryhmä                               1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.    P Selo
  1 Salonen Aku        Aatos     1937 m+ 8 v+ 7 v+ 5 m= 3 m+ 2 v+10 v+ 4  6,5 1972
  2 Sipilä Vilka       TuTS      2480 v+ 5 m+ 4 v+ 3 m+13 v- 1 m+ 7 m+10  6,0 2480
  3 Olander Aleksi     PSY       2161 v+ 4 m= 5 m- 2 v= 1 v+13 m=11 v+12  4,5 2159
  4 Pasanen Tuomo      I-HSK     2027 m- 3 v- 2 m+ 8 v+ 7 m+ 5 v+14 m- 1  4,0 2031
  5 Tuominen Tanja     TSY       2059 m- 2 v= 3 m- 1 v+ 8 v- 4 m+13 v+11  3,5 2057
  6 Tötterström Raino  SalSK     1824 m- 7 v+10 m-11 v-14 m= 9 v-12 m+24  2,5 1805
  7 Aura Kristian      HSK       1893 v+ 6 m- 1 v=13 m- 4 m-10 v- 2 m= 8  2,0 1885
  8 Asikainen Eeli     TuTS      1953 v- 1 m=13 v- 4 m- 5 v+11 m-18 v= 7  2,0 1937
 
  B-ryhmä                               1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.    P Selo
  9 Aura Daniel        HSK       1721 v-11 m-18 v+20 m+22 v= 6 m+15 v+16  4,5 1730
 10 Järnström Henrik   ESK       1804 v+15 m- 6 v+12 m+18 v+ 7 m- 1 v- 2  4,0 1815
 11 Riekkinen Keijo    SalSK     1688 m+ 9 v+14 v+ 6 m=15 m- 8 v= 3 m- 5  4,0 1714
 12 Puroila Sippo      X         1729 m=14 v+17 m-10 v+16 v=15 m+ 6 m- 3  4,0 1745
 13 Vierjoki Timo      SalSK     1818 m+16 v= 8 m= 7 v- 2 m- 3 v- 5 m+14  3,0 1827
 14 Patola Eero        KäpSK     1734 v=12 m-11 v=15 m+ 6 v+16 m- 4 v-13  3,0 1737
 15 Tocklin Tomi       SalSK     1797 m-10 v=16 m=14 v=11 m=12 v- 9 m=18  2,5 1781
 16 Haanila Erkki      SalSK     1813 v-13 m=15 v+18 m-12 m-14 v+19 m- 9  2,5 1794
 
  C-ryhmä                               1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.    P Selo
 17 Salvi Tuomas       TuTS      1653 v-18 m-12 m+19 v+25 v+22 m+23 m+21  5,0 1658
 18 Stockfelt Jesse    TuTS      1658 m+17 v+ 9 m-16 v-10 m+20 v+ 8 v=15  4,5 1680
 19 Korkeaoja Riku     SalSK     1554 v-22 m+24 v-17 m=26 v+23 m-16 v+25  3,5 1551
 20 Nieminen Oliver    PSY       1490 v+24 m+22 m- 9 v+21 v-18 m=26 v-23  3,5 1490
 21 Paasikangas Eino   LoimSK    1311 v=26 m+23 v-24 m-20 v+25 m+22 v-17  3,5 1331
 22 Uusitalo Raimo     TuTS      1525 m+19 v-20 m+25 v- 9 m-17 v-21 v+26  3,0 1516
 23 Korpela Olavi      TuTS      1385 m=25 v-21 v+26 m=24 m-19 v-17 m+20  3,0 1389
 24 Havumäki Asko      LoimSK    1481 m-20 v-19 m+21 v=23 v+26 m-25 v- 6  2,5 1467
 25 Enkel Vladimir     SalSK     1472 v=23 m+26 v-22 m-17 m-21 v+24 m-19  2,5 1458
 26 Alisaari Vellu     PSY       1309 m=21 v-25 m-23 v=19 m-24 v=20 m-22  1,5 1301
 27 N N                M         1000  X 0    0    0    0    0    0    0  0,5    0
 
 
  TASASELOTURNAUS.   PELAAJIEN VERTAILULUVUT
  SAN   Salon nopean shakin turnaus 7.5.2022    Kierros:  7
 
  1  Selo ennen turnausta
  2  Palkintoryhmä
  3  Pistetulos
  4  Suoritusluku (keskivastus +- %-tuloksen seloero, enintään +-400)
  5  Vastustajien selojen keskiarvo
  6  Tulos - odotustulos (maximi odotustulos yhdestä pelistä 0,92)
  7  Uusi tarkistamaton selo (0,92 ja +0,1 pistettä)
  8  Kierroksen jälkeinen muuttuva selo
  9  Buchholz eli vastustajien pisteiden summa
 
 Uuden pelaajan (U) selo on laskuissa uusi selo (sarake 7)
 Sarakkeet 4, 5, 6, 7 ja 9 on laskettu pelatuista peleistä
 Kun vertailu sama, niin pienemmän nron pelaaja voittaa
 Valittujen vertailutekijöiden sarakkeet ovat:  2  3  5
 
                                 1  2    3    4    5     6    7    8    9
 ------------------------------------------------------------------------
 
  A-ryhmä
  6  Salonen Aku               1937 A  6,5 2454 2054  3,82 1972 2244 26,0
  1  Sipilä Vilka              2480 A  6,0 2267 1957 -0,39 2480 2419 27,5
  2  Olander Aleksi            2161 A  4,5 2066 1963 -0,45 2159 2141 31,0
  4  Pasanen Tuomo             2027 A  4,0 2082 2031  0,41 2031 2084 27,5
  3  Tuominen Tanja            2059 A  3,5 2009 2009 -0,48 2057 2051 30,0
  8  Tötterström Raino         1824 A  2,5 1618 1721 -1,88 1805 1695 24,0
  7  Aura Kristian             1893 A  2,0 1819 1978 -1,02 1885 1807 28,0
  5  Asikainen Eeli            1953 A  2,0 1710 1869 -2,21 1937 1808 27,5
 
  B-ryhmä
 15  Aura Daniel               1721 B  4,5 1788 1685  0,69 1730 1808 22,5
 11  Järnström Henrik          1804 B  4,0 1953 1903  1,01 1815 1898 28,0
 16  Riekkinen Keijo           1688 B  4,0 1943 1893  2,11 1714 1800 22,5
 14  Puroila Sippo             1729 B  4,0 1877 1827  1,28 1745 1805 24,0
  9  Vierjoki Timo             1818 B  3,0 1963 2013  0,82 1827 1871 23,5
 13  Patola Eero               1734 B  3,0 1763 1814  0,22 1737 1745 22,5
 12  Tocklin Tomi              1797 B  2,5 1632 1735 -1,59 1781 1713 26,5
 10  Haanila Erkki             1813 B  2,5 1613 1716 -1,90 1794 1679 25,0
 
  C-ryhmä
 18  Salvi Tuomas              1653 C  5,0 1678 1519  0,35 1658 1710 24,0
 17  Stockfelt Jesse           1658 C  4,5 1850 1747  1,81 1680 1769 24,0
 19  Korkeaoja Riku            1554 C  3,5 1520 1520 -0,31 1551 1519 20,0
 21  Nieminen Oliver           1490 C  3,5 1484 1484 -0,06 1490 1428 22,5
 26  Paasikangas Eino          1311 C  3,5 1474 1474  1,41 1331 1418 21,0
 20  Uusitalo Raimo            1525 C  3,0 1451 1501 -0,71 1516 1459 24,0
 25  Korpela Olavi             1385 C  3,0 1417 1467  0,24 1389 1406 22,0
 22  Havumäki Asko             1481 C  2,5 1375 1478 -1,10 1467 1378 20,0
 23  Enkel Vladimir            1472 C  2,5 1357 1460 -1,12 1458 1375 22,0
 27  Alisaari Vellu            1309 C  1,5 1229 1460 -0,63 1301 1246 21,5
 24  N N                       1000 C  0,5    0    0  0,00    0 1464  0,0
 
 Parhaat sarakkeesta 6 (Tulos-Odotustulos), ryhmien voittajat on jätetty pois.
     16  2,11     17  1,81     26  1,41     14  1,28     11  1,01      9  0,82
 
Tietoja selolaskentaan:
Kertoimella 0,3 on pelattu kierrokset   1  2  3  4  5  6  7