SalSK:n viikonlopputurnauksen tulokset

LOPPUTULOKSET 
     Salon viikonlopputurnaus 09.-11.10.2020    Kierros:  5
 
 
  A-ryhmä                               1.   2.   3.   4.   5.    P Selo
  1 Ertbjerg Per       I-HSK     2045  X 0 v= 3 m+ 5 v+ 6 m+ 8  4,0 2062
  2 Riekkinen Keijo    SalSK     1749 m= 6 v-10 m+15 v+ 9 v= 4  3,0 1763
  3 Auvinen Esa        LoimSK    1820 v= 5 m= 1 v= 4 m= 8 m= 6  2,5 1839
  4 Tocklin Tomi       SalSK     1796 m+ 8 v= 9 m= 3 v- 5 m= 2  2,5 1812
  5 Ruotanen Helge     KS-58     2015 m= 3 v+ 8 v- 1 m+ 4 m-10  2,5 1990
  6 Vierjoki Timo      SalSK     1761 v= 2 m= 7 v+14 m- 1 v= 3  2,5 1777
  7 Koivumäki Marko    LoimSK    1828 m= 9 v= 6 m=10 v-11 m=14  2,0 1785
  8 Asikainen Eeli     TuTS      1902 v- 4 m- 5 m+ 9 v= 3 v- 1  1,5 1872
  9 Haanila Erkki      SalSK     1831 v= 7 m= 4 v- 8 m- 2 m=11  1,5 1785
 
  B-ryhmä                               1.   2.   3.   4.   5.    P Selo
 10 Järnström Henrik   ESK       1660 v+14 m+ 2 v= 7 m+18 v+ 5  4,5 1773
 11 Paasonen Kim       LauttSSK  1612 v+18 m-14 v=13 m+ 7 v= 9  3,0 1669
 12 Irjala Arttu       MatSK     1427 v+19 m-17 m-16 v+15 v+13  3,0 1466
 13 Niemi Esa          SalSK     1606 m=15 v+16 m=11 v+17 m-12  3,0 1589
 14 Mäkelä Jari        SalSK     1716 m-10 v+11 m- 6 v+16 v= 7  2,5 1701
 15 Moisio Miska       TammerSh  1563 v=13 m+18 v- 2 m-12 v+17  2,5 1564
 16 Hietalahti Matias  TuTS      1366 v=17 m-13 v+12 m-14 v=18  2,0 1394
 17 Paasikangas Eino   LoimSK    1369 m=16 v+12 v-18 m-13 m-15  1,5 1368
 18 Heino Aimo         LahS      1656 m-11 v-15 m+17 v-10 m=16  1,5 1582
 19 Enkel Vladimir     SalSK     1497 m-12    0    0    0    0  0,0 1470
 
 
  TASASELOTURNAUS.   PELAAJIEN VERTAILULUVUT
  sak   Salon viikonlopputurnaus 09.-11.10.2020    Kierros:  5
 
  1  Selo ennen turnausta
  2  Palkintoryhmä
  3  Pistetulos
  4  Suoritusluku (keskivastus +- %-tuloksen seloero, enintään +-400)
  5  Vastustajien selojen keskiarvo
  6  Tulos - odotustulos (maximi odotustulos yhdestä pelistä 0,92)
  7  Uusi tarkistamaton selo (0,92 ja +0,1 pistettä)
  8  Kierroksen jälkeinen muuttuva selo
  9  Buchholz eli vastustajien pisteiden summa
 
 Uuden pelaajan (U) selo on laskuissa uusi selo (sarake 7)
 Sarakkeet 4, 5, 6, 7 ja 9 on laskettu pelatuista peleistä
 Kun vertailu sama, niin pienemmän nron pelaaja voittaa
 Valittujen vertailutekijöiden sarakkeet ovat:  2  3  5
 
                                 1  2    3    4    5     6    7    8    9
 ------------------------------------------------------------------------
 
  A-ryhmä
  1  Ertbjerg Per              2045 A  4,0 2212 1875  0,65 2062 2109  9,0
  9  Riekkinen Keijo           1749 A  3,0 1795 1722  0,34 1763 1796 13,5
  6  Auvinen Esa               1820 A  2,5 1904 1904  0,53 1839 1858 12,5
  7  Tocklin Tomi              1796 A  2,5 1863 1863  0,43 1812 1819 11,0
  2  Ruotanen Helge            2015 A  2,5 1845 1845 -1,03 1990 1929 14,5
  8  Vierjoki Timo             1761 A  2,5 1832 1832  0,43 1777 1803 13,5
  5  Koivumäki Marko           1828 A  2,0 1643 1716 -1,24 1785 1730 14,0
  3  Asikainen Eeli            1902 A  1,5 1751 1901 -1,01 1872 1841 12,5
  4  Haanila Erkki             1831 A  1,5 1627 1777 -1,34 1785 1721 12,0
 
  B-ryhmä
 11  Järnström Henrik          1660 B  4,5 2159 1793  2,80 1773 1879 11,5
 13  Paasonen Kim              1612 B  3,0 1800 1727  1,25 1669 1697 10,5
 17  Irjala Arttu              1427 B  3,0 1553 1480  0,85 1466 1515  9,0
 14  Niemi Esa                 1606 B  3,0 1540 1467 -0,38 1589 1566 12,0
 10  Mäkelä Jari               1716 B  2,5 1645 1645 -0,40 1701 1692 14,0
 15  Moisio Miska              1563 B  2,5 1561 1561  0,00 1564 1538 12,0
 19  Hietalahti Matias         1366 B  2,0 1482 1555  0,61 1394 1409 11,5
 18  Paasikangas Eino          1369 B  1,5 1374 1524 -0,03 1368 1345 12,0
 12  Heino Aimo                1656 B  1,5 1364 1514 -1,86 1582 1535 13,5
 16  Enkel Vladimir            1497 B  0,0 1027 1427 -0,60 1470 1437  3,0
 
 Parhaat sarakkeesta 6 (Tulos-Odotustulos), ryhmien voittajat on jätetty pois.
     13  1,25     17  0,85     19  0,61      6  0,53      7  0,43      8  0,43
 
Tietoja selolaskentaan:
Kertoimella 1,0 on pelattu kierrokset   1  2  3  4  5

SalSK:n viikonlopputurnauksen 16-18.10 2015 tulokset

LOPPUTULOKSET
SAA SalSK viikonlopputurnaus 16.-18.10.2015 Kierros: 5

A-ryhmä 1. 2. 3. 4. 5. P Selo
1 Johansson Jukka G 2127 m+ 5 v+ 9 m= 3 v+ 8 m= 2 4,0 2145
2 Patola Eero KäpSK 1904 v=10 m+12 v= 7 m+11 v= 1 3,5 1944
3 Mäki Juha RampKa 1969 m+ 8 v= 5 v= 1 m= 9 v= 7 3,0 2000
4 Nordlund Henri EtVaS 1824 v=11 m-15 v+19 m+22 v=10 3,0 1845
5 Tuominen Tanja TuTS 2126 v- 1 m= 3 v= 9 m+ 7 v= 8 2,5 2116
6 Haanila Erkki SalSK 1900 v-12 m=21 v=11 m+18 v=14 2,5 1884
7 Auvinen Esa ESK 1974 m= 9 v= 8 m= 2 v- 5 m= 3 2,0 1971
8 Lindholm Jere EtVaS 1995 v- 3 m= 7 v+10 m- 1 m= 5 2,0 1988
9 Linden Lari TuTS 2170 v= 7 m- 1 m= 5 v= 3 m=13 2,0 2140
10 Koskinen Veikko KS-58 1934 m= 2 v=13 m- 8 v=15 m= 4 2,0 1906
11 Engelberg Jan KymS 1864 m= 4 v=14 m= 6 v- 2 m=18 2,0 1845
12 Saharinen Petri HSK 1876 m+ 6 v- 2 m-13 v-14 m-17 1,0 1824

B-ryhmä 1. 2. 3. 4. 5. P Selo
13 Tocklin Tomi SalSK 1820 v+19 m=10 v+12 m=16 v= 9 3,5 1876
14 Tötterström Raino SalSK 1801 v+15 m=11 v=18 m+12 m= 6 3,5 1848
15 Laajo Juha TSY 1804 m-14 v+ 4 v+21 m=10 v=16 3,0 1827
16 Koivumäki Marko LoimSK 1799 m-18 v+22 m+17 v=13 m=15 3,0 1815
17 Riekkinen Keijo SalSK 1769 m-22 v+23 v-16 m+24 v+12 3,0 1789
18 Hakola Jukka SalSK 1795 v+16 m=19 m=14 v- 6 v=11 2,5 1805
19 Leukkunen Raimo OSS 1812 m-13 v=18 m- 4 v+23 m+21 2,5 1806
20 Vierjoki Timo SalSK 1755 v-21 m-28 m+34 v+27 m=33 2,5 1730
21 Mäkelä Jari SalSK 1765 m+20 v= 6 m-15 v=26 v-19 2,0 1753
22 Paasonen Kim LauttSK 1767 v+17 m-16 m+23 v- 4 m-26 2,0 1747
23 Seppälä Harri SalSK 1720 v+24 m-17 v-22 m-19 v+30 2,0 1701
24 Latvio Erkki TSY 1735 m-23 v=26 m+33 v-17 m=28 2,0 1706

C-ryhmä 1. 2. 3. 4. 5. P Selo
25 Stockfelt Jesse TuTS 1451 v=29 m+35 v+31 m=30 m+36 4,0 1501
26 Niemi Esa SalSK 1664 v+33 m=24 v=28 m=21 v+22 3,5 1721
27 Korpela Olavi TuTS 1483 v+32 m+31 v=30 m-20 m+34 3,5 1553
28 Torvi Markku SalSK 1662 m=34 v+20 m=26 v=33 v=24 3,0 1690
29 Hakulinen Timo HaSS 1404 m=25 v+36 v+35 m=32 v-31 3,0 1422
30 Westerlund Svante HaSS 1510 v=31 m+32 m=27 v=25 m-23 2,5 1514
31 Koskinen Mauno ESK 1494 m=30 v-27 m-25 v+36 m+29 2,5 1474
32 Paasikangas Eino LoimSK 1465 m-27 v-30 m+36 v=29 v+35 2,5 1443
33 Vannassalo Seppo TSY 1679 m-26 v+34 v-24 m=28 v=20 2,0 1662
34 Virta Aare SalSK 1622 v=28 m-33 v-20 m+35 v-27 1,5 1565
35 Tuominen Matias TuTS 1257 m+36 v-25 m-29 v-34 m-32 1,0 1241
36 Sundell Ville LoimSK U1373 v-35 m-29 v-32 m-31 v-25 0,0 1274